50. inauguracja roku akademickiego

50. inauguracja roku akademickiego

Wydarzenia

Jubileuszowa, 50. inauguracja roku akademickiego odbyła się 8 października. Nowy rok akademicki  2018/2019 wraz ze studentami i pracownikami Akademii przywitali licznie przybyli goście, partnerzy i przyjaciele Uczelni  – przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, wojewódzkich, samorządowych, rektorzy, prorektorzy i dziekani szkół wyższych, poprzedni rektorzy Akademii, przedstawiciele środowisk naukowych, kulturalnych i oświatowych.

Tegoroczna inauguracja, z racji zaszczytnego jubileuszu, koncentrowała się w dużej mierze na historii i rozwoju bielskiej Uczelni, pierwotnie Filii Politechniki Łódzkiej, przekształconej w 2001 roku w  Akademię Techiczno-Humanistyczną.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozkwitu naszej Uczelni: moim znamienitym poprzednikom prorektorom ds. Filii, rektorom. Cieszę się, że jest wśród nas obecny rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, co dowodzi że związki z Politechniką są nadal silne i trwałe.

Od czasu powstania mury uczelni opuściło już blisko 32 000 absolwentów: 7000  absolwentów Filii Politechniki Łódzkiej i 25 000 absolwentów Akademii Techniczno-Humanistycznej, w tym 7000 inżynierów i 4300 magistrów inżynierów.

W kolejny rok akademicki i drugie stulecie niepodległości wchodzimy z nowymi planami i nadziejami, ale także ze świadomością czekających nas zmian. Ich horyzont w dużej mierze wyznacza ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 1 października br. Ustawa dająca uczelniom zdecydowanie większy zakres autonomii w kształtowaniu wewnętrznej struktury, polityki naukowej oraz  oferty dydaktycznej. Akademia, czerpiąc z najlepszych praktyk, intensywnie przygotowuje się do zmian – mówił rektor prof. dr hab. Jarosław Janicki.

Po słowach rektora, prof. dr hab. n. t. Adamiec-Wójcik , prorektor ATH ds. nauki i finansów  odczytała  list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji inauguracji roku akademickiego.

Kwestie związane z wprowadzeniem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tzw. Konstytucją dla Nauki, wybrzmiały nie tylko w wystąpieniu Jego Magnificencji prof. Jarosława Janickiego, ale także w wypowiedzi szefa Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Ziółkowskiego.

W trakcie swojego wystąpienia szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów przekazał na ręce rektora ATH symboliczny czek dla Akademii Techniczno-Humanistycznej na  kwotę 17 825 000 zł. Przekazane pieniądze w formie obligacji skarbowych przeznaczone są na zadania inwestycyjne.

W dalszej części inauguracji głos zabrali również: rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, bp senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, bp senior diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler oraz pierwszy rektor ATH prof. dr hab. inż. Marek Trombski.

Tradycyjnie, w trakcie inauguracji, odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz doktorantów. Poprowadził ją prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. ATH dr hab. Czesław Ślusarczyk.

Po uroczystym pasowaniu wystąpił przewodniczący Samorządu Studenckiego ATH Marek Połącarz.

Informacje na temat listów gratulacyjnych, które z okazji inauguracji 2018/2019 otrzymała Uczelnia, przekazała prorektor ATH ds. nauki i finansów prof. Iwona Adamiec-Wójcik.

W tym roku wykład inauguracyjny, podsumowujący długie lata współpracy bielskich naukowców z tutejszym przemysłem, wygłosił prof. dr hab. inż. Kazimierz Romaniszyn. Tytuł wykładu brzmiał: „Bielsko-Biała – regionalny ośrodek gospodarczy i akademicki”.

O oprawę muzyczną podczas inauguracji zadbał Chór ATH pod dyrekcją dr. hab. Jana Borowskiego.

Rano o godz. 8.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla, została odprawiona Msza św. w intencji studentów i pracowników.

Listy gratulacyjne: Prezydent Rzeczypospolitej PolskiejMinister Jarosław GowinPodsekretarz Stanu w MNiSWPodsekretarz Stanu w MPiPSPosłanka M. NikielPosłanka M. PępekPoseł K. MatusznyPoseł M. SuchońSenator A. KamińskiMarszałek Województwa ŚląskiegoWicewojewoda ŚląskiKs. bp. Adrian KorczagoPrezydent Miasta TychyBurmistrz PszczynyPolitechnika BiałostockaPolitechnika GdańskaPolitechnika KoszalińskaPolitechnika KrakowskaPolitechnika OpolskaPolitechnika PoznańskaPolitechnika RzeszowskaPolitechnika ŚląskaAkademia Górniczo-Hutnicza w KrakowieUniwersytet Ekonomiczny w KatowicachŚląski Uniwersytet Medyczny w KatowicachAkademia Sztuk Pieknych w KatowicachSzkoła Główna Handlowa w WarszawieUniwersytet Jana Kochanowskiego w KielcachUniwersytet Papieski Jana Pawła II w KrakowieUniwersytet RolniczyUniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w BydgoszczyPolskie Towarzystwo EkonomiczneRegionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

 

Dane adresowe

Akademia Techniczno-Humanistyczna
43-309 Bielsko-Biała, ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279682
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961, NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator: ATH_Bielsko_Biala
konto bieżące:
Bank Pekao S.A. 02 12404142 11110000 48278261
Inne konta:
Studia Podyplomowe: 21 12404142 11110010 54573476
Kursy: 66 12404142 11110010 54573636
Konferencje: 73 12404142 11110010 54572831

A+
Kontrast