sobota
12 GruRelacja z premiery księgarskiej książki dra Macieja Bujakowskiego
Aktualności, Książki10 grudnia br., w dniu premiery księgarskiej książki, w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie autorskie, w którym – oprócz dra Macieja Bujakowskiego – udział wzięli także prof. dr hab. Anna Węgrzyniak oraz dr Robert Pysz. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania.
Niezmiernie jest nam miło móc poinformować, że w ostatnich dniach ukazała się książka naszego długoletniego pracownika, dra Macieja Bujakowskiego, zatytułowana „Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989”. Publikacja, wydana nakładem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, przedstawia dzieje naszego miasta w czasach PRL widziane przez pryzmat ówczesnych środków masowego przekazu. Autorowi bardzo serdecznie gratulujemy!
Na blisko 300 stronach została przedstawiona różnorodna tematyka: od spraw kuriozalnych, jak np. zakazu używania odkurzaczy i pralek w godzinach popołudniowych z powodu przeciążenia sieci elektrycznej, aż po wydarzenia roku 1980, czyli falę protestów i strajków, jakie przetoczyły się przez Bielsko-Białą w tamtym pamiętnym czasie. Nawet ci, którzy dobrze znają historię naszego miasta, będą zapewne zaskoczeni artykułami o ciastkach z ryb, czy też o granym hejnale z wieży zamkowej.
Warto podkreślić, że praca dra Macieja Bujakowskiego powstała przy bliskiej współpracy z lokalnym tygodnikiem – „Kroniką Beskidzką”, na podstawie którego to czasopisma w dużej mierze zostało opracowane „Kalendarium” publikacji.
Maciej Bujakowski jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie) oraz pracownikiem naszej uczelni pełniącym funkcję kierownika Działu Organizacji i Archiwum. Od czerwca 2017 r. pełni także zaszczytną funkcję prezesa Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów, m.in. na temat działalności oświatowej Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku czy walki z analfabetyzmem w Bielsku i Białej w okresie II RP i PRL-u; autorem książek – m.in. „Historii parafii w Godziszce”; współredaktorem pozycji „Bielsko i Biała podczas II wojny światowej – wybrane aspekty”.
Autorowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych interesujących publikacji.
Marketing ATH